srijeda, 30. ožujka 2011.

Najnovije ime

UVOD Sagita Mirjam Sunara, v. as.
PIŠU Nađa Šperac i Tina Tomšič
Ispravila i uredila: Sagita Mirjam Sunara


Cijeli jedan dan blog se zvao "Bez blica, molim!"; onda je došlo novo predavanje iz kolegija Preventivna konzervacija 1 i studenti su predložili da blog preimenujemo u "CSI - Conservation Students' Investigation". Prijedlog je prihvaćen.

U nastavku teksta pročitajte preporuke za web-surfere. Autorice su Nađa Šperac i Tina Tomšič.

- - -


Besplatni elektronički časopis na engleskom jeziku. e-conservation magazine donosi stručne i znanstvene članke, a obuhvaća teme iz područja konzervacije i restauracije, od preventivne zaštite do primjene najnovijih restauratorskih materijala i tehnika. Časopis izlazi dvomjesečno, do sada je objavljeno 18 brojeva, a posljednji je 'izašao' u veljači. Može se pregledavati online ili preuzeti u pdf formatu.


"U laboratoriju stvoreno novo torinsko platno", tportal.hr (rubrika Kultura)

Zanimljiv članak o "pothvatu" jednog profesora organske kemije sa Sveučilišta u Paviji.
Luigi Garlaschelli dokazao je kako se jednostavnim kemijskim procesom može postići efekt koji se vidi na čuvenom torinskom platnu. Koristio je isključivo metode i materijale koji su bili dostupni u srednjem vijeku. Primjenom C-14 tehnike znanstvenici su već ranije utvrdili da torinsko platno datira između 1260. i 1390. godine.





Ovaj link preporučam svima koje zanima konzervacija i restauracija animiranog filma. Stranica se bavi očuvanjem umjetnosti klasične animacije te etičkim principima njene restauracije. Želite li doznati nešto o restauraciji originalnih bojanih slojeva, lijepljenju i poravnavanju već obojanog papira, rekonstrukciji dijelova koji nedostaju i drugim zahvatima - ovo je pravo mjesto za vas. Tekst prate slike konzervatorsko-restauratorskih zahvata.

Zanimljiv je podatak da su klijenti Animation Art Conservation-a su najpoznatiji tvorci animiranog filma: Walt Disney Company, Warner Bros., Hanna-Barbera, United Productions of American i drugi.


MATERO, Frank G.; GUSTINE, Andrew, "Bibliography of Architectural Terracotta", Graduate School of Fine Arts - University of Pennsylvania, siječanj 2001.

Ako vas zanima terakota, bacite pogled na "Bibliography of Architectural Terracotta" - ovdje su navedene sve publikacije o izradi, oblikovanju, glazurama i ugradnji terakote; građevinama ukrašenim terakotom; očuvanju, konzervaciji i restauraciji ovog materijala. Uz svaku bibliografsku jedinicu navedeno je ime autora i naziv publikacije, ponegdje i sažetak.

Promjena imena i dvije preporuke

PIŠE Sagita Mirjam Sunara, v. as.


Nakon samo jednog dana, mijenjamo ime bloga. Od danas se zove "Bez blica, molim". :)



Emilija Vranković mi je u ranim jutarnjim satima poslala svoje preporuke za web-surfere. Na forumu časopisa In situ pronašla je dva zanimljiva teksta o bjelokosti i perju.

- - -



"Identification and regulation of a precious material", Smithsonian National Museum of African Art

Znate li kako razlikovati bjelokost? Ova publikacija u PDF formatu nudi zanimljiv opis bjelokosti, njezine obrade i upotrebe kroz povijest. Tekst je vrlo poučan, a prate ga lijepe slike predmeta izrađenih od bjelokosti.

Interesantan je podatak da se bjelokost može dobiti i od drugih životinja - ne samo od slonova. Najcjenjenija je slonova bjelokost, dok se druge koriste kao zamjene. Određene tehnike, primjerice infracrvena svjetlost, omogućuju određivanje različitih vrsta bjelokosti. Svaka vrsta ima različiti uzorak na površini. Treba razlikovati bjelokost različitih životinja, primjerice kitova ubojica, nilskih konja... ili nekih nadomjestaka poput plastike, kosti, školjaka, rogova i drugih kombinacija.





Tema preventivne konzervacije perja svidjela mi se jer nije uobičajena. U članku se govori o perju i gdje se sve stavljalo; od šešira i satova do pelerina i naušnica. Izneseni su podaci o strukturi i građi perja, vrstama perja, čak i pigmentima i njihovoj koloraciji. Govori se o čimbenicima potrebnim za "razvoj" određene boje, prirodnim pigmentima u ptičjem perju, uzrocima propadanja i raznim parazitima koji se u njemu nastanjuju. Također se govori o utjecaju svjetla na perje te metodama i rezultatima istraživanja.

utorak, 29. ožujka 2011.

Prvi blog-zadatak

PIŠE Sagita Mirjam Sunara, v. as.


Blog "Spriječi, zaustavi, uspori!" nastao je u sklopu kolegija Preventivna konzervacija 1 koji predajem na prvoj godini studija konzervacije-restauracije pri Umjetničkoj akademiji u Splitu. Naše brucoše Anju, Maju, Tinu, Nives, Anu, Ivanu, Nađu, Daniela i Emiliju predstavila sam u članku "Upoznajte naše brucoše!".

Budući da slika govori tisuću riječi, prilažem njihovu zajedničku fotografiju.


Na blogu ćemo objavljivati materijale vezane uz kolegij Preventivna konzervacija 1: sažetke predavanja, izvješća o terenskoj nastavi, prezentacije semestralnih projekata... Nastava se održava jednom tjedno; srijedom od 17 do 19 sati. Termin nije osobito zahvalan - studenti obično dođu na predavanje umorni pa prezentaciju držim uz upaljeno svjetlo, da ne zaspu. Vjerujem da bi neki od njih rado nabavili ovaj modni dodatak:


Prošli smo tjedan razgovarali o utjecaju svjetlosti na propadanje umjetničkih zbirki. Studenti su na kraju dobili zadatak pretražiti forum online časopisa In situ, izdvojiti dva zanimljiva linka i napisati nekoliko rečenica o svakom, nešto poput anotirane webliografije. Ovo nema nikakve veze s utjecajem svjetla na propadanje umjetničkih zbirki, pa ni s preventivnom konzervacijom - zapravo sam ih željela upoznati sa časopisom In situ i potaknuti na istraživanje online izvora o konzervaciji-restauraciji.

Nives Mijić i Ivana Duvnjak prve su predale sažetke. Pogledajte koje su zanimljive tekstove pronašle...

- - -

Preservapedia - online enciklopedija o očuvanju baštine

Stranica je na engleskom jeziku. Zanimljivi članci o konzervatorskim i restauratorskim radovima, ali i drugim temama iz područja zaštite; mogli bismo je nazvati Wikipedijom kulturne baštine. Iako ponekad postoji problem s poveznicama (linkovima), vrijedi biti uporan. Znamo koliko je teško pronaći stručnu literaturu pa iako ne izgleda privlačno na prvi pogled, uz malo truda mogu se naći korisne informacije za seminare. :)



"Close Examination: revealing the stories behind the paintings" bio je naziv izložbe koja je održana u londonskoj Nacionalnoj galeriji od 30. lipnja do 12. rujna prošle godine, a ova web stranica prezentira njen sadržaj. Znanstvenici, restauratori i povjesničari umjetnosti otkrivaju falsifikate, pogrješke i zanimljivosti o umjetninama iz Nacionalne galerije. Grafički lijepo oblikovana stranica nudi mnoštvo slika i tekstova. Teme su odlično sistematizirane. Stranica već na prvi pogled djeluje privlačno pa ne sumnjam da će svatko poželjeti kliknuti na neku temu čim uoči i slikovni materijal.


SHASHOUA, Yvonne, Degradation and inhibitive conservation Of Baltic amber in museum collections (Degradacija i očuvanje baltičkog jantara u muzejskim zbirkama), Department of Conservation - The National Museum of Denmark, ožujak 2002.

Ovaj link preporučam osobama koje u kratkim crtama žele saznati nešto o rukovanju jantarom u muzejskim kolekcijama. Priručnik se sastoji od osam cjelina u kojima se opisuju struktura, sastav te promjene jantara pod raznim utjecajima. Tekst prate fotografije i rezultati ispitivanja. Procesi i zaključci opisani u priručniku temelje se na istraživanjima Konzervatorskog laboratorija Nacionalnog muzeja u Danskoj.


FORD; MIMMACK, Art and science of gilding, (Umjetnost i znanost pozlaćivanja), Rochester, N. Y. - Ford & Mimmack, 1909.

U knjizi se nalaze praktične instrukcije vezane uz tehnike ukrašavanja okvira za slike zlatnim listićima, umjetnim zlatom i srebrom. Navedeni su i recepti te opisane različite tehnike pozlaćivanja. Detaljno, korak po korak, knjiga vas vodi kroz cijeli postupak pozlaćivanja, sve do završnih detalja. Opisani su čak i postupci poput matiranja, nanošenja šelaka, patiniranja, itd.